
- Oglasi -
- Umor
- Bedilo kože
- Opšta slabost
- Glavobolja
Može li se sprečiti?
Da bi organizam stvorio dovoljno crvenih krvnih zrnaca, potrebno je da trudnica konzumira namirnice bogate gvoždjem. U dobre izvore ovog minerala spadaju: crveno meso, plava morska riba, spanać, crveni pasulj, sočivo integralni hleb i žitarice.
Koliko je ozbiljno?
Jedna od posledica anemije jeste hroničan osećaj iscrpljenosti, otežano ili ubrzano disanje, kao i vrtoglavica. Zato je važno da se na vrieme obratite lekaru da biste dobili odgovarajuću terapiju. Vitalni organi anemičnie trudnice ne dobijaju dovoljno kiseonika, pa je samim tim ugrožena i njena beba.
BOLOVI U LEĐIMA
Zglobovi, ligamenti i mišići “omekšavaju” pod dejstvom hormona trudnoće, i to spada u normalan proces pripremanja organizma za porođaj. Međutim, ova pojava povećava rizik od povreda i bolova, naročito u donjem delu leđa. Težina bebe, koja se prirodno povećava, vrši dodatni pritisak na kičmu i karlicu utičući na držanje tela trudnice.
Obratite se lekaru ako…
Imate povišenu temperaturu ili osećate bol i peckanje tokom mokrenja. Oba simptoma ukazuju na infekciju mokraćnih kanala koja, takođe, uzrokuje bol u leđima. Infekcija bubrega mora brzo da se sanira odgovarajućom terapijom.
CISTITIS
Ova vrsta infekcije bešike uzrokuje potrebu za učestalim mokrenjem, kao i peckanje u gentilanom delu kada to činite. Cistitis se češće javlja tokom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćnu bešiku. Ipak, infekcija se ne mora obavezno manifestirati bilo kakvim simptomima, zbog čega je važno da radite i analizu urina na redovnim pregledima.
- Praznite bešiku čim osetite potrebu (nemojte zadržavati urin!).
- Nosite pamučne gaćice, izbegavajte nošenje hulahopki, kao i upotrebu parfemisanog toaletnog papira i jakih deterdženata za pranje veša.
- Pijte dosta vode – najmanje dve litre dnevno. Sok (ili čaj) od brusnice, kao i od kamilice, efikasno ublažavaju tegobe i ubrzavaju oporavak (ispiraju urinarne puteve).
- Izbacite iz ishrane kisele i prerađene namirnice (naročito beli šećer) i jedite dosta belog luka, peršuna i integralnog pirinča.
- U akutnoj fazi infekcije, nakon uriniranja ispirite genitalni deo mlakim čajem od kamilice.
Da li je opasno?
Ukoliki simptomi traju duže od nekoliko dana, onda je neophodna primena terapije antibioticima. A ako, osim simptoma cistitisa, osećate bolove u leđima, imate povišenu temperaturu, povraćate, boli vas glava, ili primetite krv u urinu, odmah se obratite lekaru, jer postoji opasnost od infekcije bubrega.
GORUŠICA
Gorušica je neugodan osećaj pečenja u jednjaku i želucu, koje se često javlja tokom trudnoće, zbog opuštanja “poklopca” (valve) na želucu. Zbog toga se delomično svarena hrana i želučana kiselina vraćaju u jednjak, što izaziva spomenuti osećaj.
Pobedite gorušicu
- Jedite pomalo, ali često
- Podignite dok spavate gornji dio tela više nego što ste imali običaj pre trudnoće (postavite dva jastuka ispod glave).
- Izbegavajte konzumiranje začinjene hrane i prerađenih namirnica, kao i napitaka sa kofeinom.
- Pijte čaj od kamilice i đumbira.
- Lekar vam može propisati antacid (sredstvo koje neutrališe želučanu kiselinu) koji je siguran za primenu tokom trudnoće.
GRČEVI U MIŠIĆIMA
1. Pijte mnogo vode
Obratite se lekaru ako…
Primetite krvarenje iz anusa da biste eliminisali drugi, možda ozbiljniji, problem.
- Bavite se umerenim fizičkim aktivnostima svakog dana. Šetnja je odličan oblik fizičke aktivnosti, jer aktivira mišiće listova i podstiče cirkulaciju.
- Držite noge podignute kada god je to moguće.
- Ako ste duže vremena stajali, savijajte listove (mišiće).
- Kada sedite, nemojte prekrštati noge. Takođe, držite noge na nižoj stolici.
- Pokušajte da spavate s nogama podignim na podlogu otprilike 15 cm.
Da li je opasno?
Zahtevajte od lekara da vas pregleda zbog proširenih vena, da bi otklonio mogućnost pojave tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka). Ako primetite crvenilo, bol, ili povišenu temperaturu u jednom delu nogu, odmah se obratite lekaru.
- Rashlađujte se – tuširanje, ili kupanje, u mlakoj vodi dobar je način rashlađivanja.
- Dodajte u kupku nekoliko kapi esencijalnog ulja kamilice.
- Perite odeću u blagom deterdžentu bez mirisa i temeljno je isperite, da biste izbegli reakcije na hemijske materije.
- Kada god je to moguće, držite stomak otkriven, da bi koža mogla “disati” i da biste izbegli iritaciju tkaninom, ili deterdžentom u kojem ste je prali.
- Svrab nestaje čim se beba rodi, ali ako je intenzivan i konstantan trebate se obratiti lekaru.
Da li je opasno?
Ukoliko svrab prati i žutilo kože, odmah se trebate obratiti lekaru. Intenzivan svrab može ukazati na pojavu vrlo retke, ali ozbiljne, komplikacije u funkciji jetre, koja se utvrđuje analizom krvi.
- 1.Redovno užinajte . Uzimanje visokoproteinskih namirnica, kao što su sir i jogurt, sprečava nagle padove nivoa šećera u krvi. Ipak, izbegavajte slatkiše, jer oni izazivaju velike oscilacije glukoze u krvi (nagli porast, a potom pad).
- 2. Samo polako! Kada se podižete iz sedećeg, ili ležećeg položaja, onda to činite polako i pažljivo. Ukoliko vam se zavrti u glavi, lezite i podignite noge na jastuk da bi se krv vratila u gornje delove tela i u mozak. Ili, spustite glavu između kolena.
- 3. Nemojte ležati na leđima. Zbog uvećane težine, može pritisnuti glavne krvne sudove, a naročito na kraju trudnoće. Zato je bolje da ležite na boku.
Da li je opasno?
Jake nesvestice ponekad mogu biti znak anemije, zbog čega se obavezno treba obratiti lekaru. Takođe, odlazak kod lekata je neophodan u slučaju da gubite svest, ili osećate snažnu nesvesticu, naročito na kraju trudnoće, jer bi to mogli biti znaci visokog krvnog pritiska.
Redovno kontrolisanje krvnog pritiska obavezno je tokom trudnoće, jer je to precizan indikator brojnih problema koji se mogu javiti u ovom periodu. Iako je povišen krvni tlak najčešće kratkotrajna reakcija na stres ili anksioznost, on također može ukazati na preeklampsiju. Ovo stanje, ako se ne uoči i ne tretira na vreme, može ugroziti i vaš i bebin život. Ostali simptomi preeklampsije nisu uvek uočljivi, naročito u prvim mesecima trudnoće.
- Prisustvo proteina u urinu.
- Otečenost prstiju i zglobova.
- Glavobolje, a naročito u čeonom dijelu glave.
- “Tačkice” ispred očiju i druge smetnje vida.
- Bol ispod grudnog koša (sa desne strane).
Da li se može lečiti ?
Ne, ali je stalno kontrolisanje stanja obavezno. Mirovanje u krevetu (najčešće u bolnici) je jedini efikasan način regulisanja krvnog pritiska. Ova mera je obično dovoljna do kraja trudnoće, ali ako se simptomi pogoršaju, i utvrdi se da ugrožavaju bebu, porođaj će biti izazvan pre predviđenog termina. Nakon porođaja, krvni pritisak majke se obično brzo vraća u normalu, a simptomi se povlače.
Da li je opasno?
Osim ako se budno ne prati stanje buduće majke, preeklampsija je potencijalno vrlo opasna, čak može biti i fatalna (negativno utiče na rad bubrega, srca i placente).
Da se razumemo: trudnoća nije bolest, već prirodno stanje tokom kojeg se većina žena oseća dobro, kako fizički tako i psihički. Ali nažalost nisu sve te sreće.