Crtanje sa decom kad početi : Kada je pravo vreme da počnem da učim dete da crta i kako da ga naučim da drži pravilno olovku…
Odlučili ste da se sa mališanima igrate igre crtanja, zapamtite da dete aktivno upoznaje i otkriva svet oko sebe, pa tako i crtanje za njega postaje neka vrsta eksperimenta, igre, način da realizuje svoje dečje fantazije.
Kada je pravo vreme da počnem da učim dete da crta?
Zanimanje za crtanje počinje veoma rano, pre svega zato što vide da to rade starija deca i odrasli. Ako primetite da se dete zanima za olovku, nemojte čekati da vam je traži, već mu pre toga predložite da nešto nacrtate, jer će mu u početku biti zanimljivo samo da gleda kako vi to radite. Otprilike sa dve godine vaše dete će početi samostalno da se igra sa olovkom i da žvrlja po papiru, ali i pre toga ga treba ohrabrivati da drži olovku. Naravno u početku to radite zajedno.
Sa dve-tri godine je pravo vreme da naučite dete da drži olovku, da crta tačku, liniju, krug, ali i da boji slike u bojanci.
Zašto je crtanje značajno za dete?
• U igri crtanja dete razvija motoričku sposobnost i koordinaciju ruku, a to je u direktnoj vezi sa razvojem inteligencije. Dete će naučiti da razmišlja logički, imaće bolje pamćenje, pažnju i povezan govor.
• Crtanjem dete priprema ruku na pisanje.
• Kroz igru crtanja dete uči da razlikuje boje, nijanse, ali i veličine i broj predmeta.
• Ako nisu u stanju da svoja osećanja izraze rečima, deca će kroz crteže moći da na taj način izraze svoja osećanja i kreativnost.
Kako naučiti dete da pravilno drži olovku?
Pravilno držanje olovke sa tri prsta treba da se uči postepeno i može da se počne kada dete počne da crta. Pre toga dete treba da se nauči i savlada veštinu da uzima predmete sa dva prsta (palcem i kažiprstom), a sa učenjem toga se može početi već nakon desetog meseca. Postoji nekoliko igara koje će mu biti od pomoći, prva je da na pod stavite kamenčiće recimo, a da ih dete stavlja u kanticu. Za drugu igru su vam potrebne štipaljke i predmeti od kartona (isecite karton u obliku, sunca, drveta…) i recite detetu da uhvati štipaljkom karton i zakači za obod korpe, kanap i sl. Treća igra je najzahtevnija i za nju vam je potrebna pinceta kojom će dete premeštati stvari (igračke recimo) sa jednog kraja na drugi.
Budite strpljivi i nemojte očekivati da preko noći savlada ovu veštinu, a kada je dobro savlada može se početi sa učenjem držanja olovke.
Za početak mu namestite pravilno olovku u ruci, ali nemojte biti nametljivi, jer to može izazvati otpor deteta prema crtanju I pisanju.
Kupite trouglastu olovku jer je najlakša za držanje. Deci je najteže da drže okruglu olovku, verovali ili ne, a najbolja za učenje pravilnog držanja je trouglasta i kraća olovka.
Pored običnih grafitnih olovaka, dobar izbor za prve crteže su bojice ili još bolje flomasteri koji se peru vodom kako bi izbegli stres i nervozu ako dete slučajno pošvara nešto van papira.
Šta deca obično crtaju?
U početku ćete morati da mu pomažete. Nacrtajte nešto jednostavno i poznato, liniju, kuću, oblak, sunce. Dajte olovku mališanu i ohrabrite ga da nacrta nekoliko tačkica i crtica, a potom obuhvatite njegovu ruku svojom i pomozite mu da nacrta nekoliko pravih i talasastih linija i polako sve složenije oblike. Na taj način ćete mu pomoći da brže nauči osnovne pokrete.
Osnovna stvar koju treba da savlada dete su linije, ravne, talasaste, a postepeno te linije treba da idu u krug… Dobra vežba je da mu stavite nekoliko tački koje on treba da spoji. Zadatak vremenom treba da bude složeniji.
Druga vežba je docrtavanje slike, tačnije detalja koji nedostaju. Neka u početku to budu jednostavne prave linije, recimo stablo drveta ili zraci sunca. Ili vi nacrtajte oblake i kapi kiše, a dete neka crta travu…
Za vežbu mogu da posluže i razni šabloni, gde dete treba da drži šablon i crta po šablonu. Na taj način vežba koordinaciju pokreta i uči crtanje ne samo linija, već i oblika.
Na kraju, imajte stpljenja za ovu vrstu igre i ne očekujte previše od prvih “umetničkih dela”, ali ako primetite da dete ima talenta, usmerite ga na pravi način i pomozite mu da svoj dar razvija.