Osim porođajnih bolova, mnoge žene za mastitis kažu da je bol koji je teško opisati. A ove muke često prate i brojne dileme, posebno oko dojenja bebe.
Dojka je tvrda i napeta, temperatura mi je povišena. Šta da preduzmem?
Intenzivno praznite dojke, uz redovne podoje. Ako tokom narednih sati temperature padne, znači da je u pitanju bio zastoj mleka ili početni mastitis, tako da je problem rešen.
2. Da li smem da nastavim da dojim ako imam povišenu temperaturu?
Najvažnije u toku mastitisa je nastaviti sa dojenjem! Niko ne može da isprazni dojku kao beba. Nekada mleko može zbog zapaljenskog procesa u dojci da izmeni ukus (postaje više slano).
3. Kada treba da se javim lekaru?
Ako je i pored redovnog pražnjenja dojka tvrda I otečena, a koža iznad promene crvena ili modra ili se povišena temperature održava javite se lekaru. Verovatno vam je potreban antibiotik, a nekada je potrebno I uz pomoć ultrazvuka proveriti da se ne stvara apsces.
4. Da li smem da dojim dok pijem antibiotik ili uzimam lekove za povišenu temperaturu?
Lekar će Vam prepisati antibiotik uz koji možete da nastavite sa dojenjem; jedna ili dve tablete paracetamola ili brufena ne mogu naškoditi detetu, a Vama će pomoći.
5. Na ultrazvuku je potvrđeno da imam apsces dojke i savetovana je drenaža. Da li to znači da moram da prekinem dojenje?
Ne znači! Za vreme lečenja mastitisa nastavićete da dojite na zdravoj dojci. Prekid dojenja na zahvaćenoj dojci biće samo kratkotrajan, dok se apsces ne izdrenira.
6. Da li se mastitis može ponovo javiti?
Mastitis se može sprečiti ako sledite savete za prevenciju; morate biti uporni, opuštanja nema sve dok traje laktacija! Nemojte podceniti prve znake upozorenja, reagujte odmah, da bi se problem rešio pre nego što se jave ozbiljni simptomi infekcije i komplikacije. Uživajte sa vašom bebom, znajući da joj pružate najbolju hranu koju joj je priroda namenila!