Dojenje je jako važno i za mamu i za bebu ! Majčino mleko je najsavršenija hrana jer je prilagođeno potrebama bebe. Dojenjem se ostvaruje veza između majke i bebe, emocionalna stabilnost i pospešuje imunitet
Preporuke za majke:
- Jedite dodatnu količinu uobičajene hrane
- Unosite odgovarjuće količine energije,odnosno svih hranljivih materija
- Uzmite tečnost kad god ste žedni
- Upražnjavajte uobičajene fizičke aktivnosti
- Izbegavajte alkohol,duvan,preterane količine kofeinakao i druge stimulativne napitke.
Održavanje dojenja do kraja prve godine i duže
- Kako beba raste ,postaje živahnija i više zainteresovana za okolinu,potrebno ju je dojiti na mirnom mestu.
- Od šestog meseca beba pokazuje interes i za drugu hranu
- Bebi treba dozvoliti da postepeno smanjuje broj podoja,i pobrinuti se da dobije dovoljno hrane svakog dana
Uloga laktacije u zaštiti od prečestih trudnoća
- Preporučljivo je isključivo samo dojenje prvih šest meseci
- Neka beba sisa iz jedne dojke sve dok ne ispusti,onda joj ponudite drugu
- Bebu treba dojiti i noću kad god želi
- Preporučuje se deset do dvanaest podoja u toku 24sata,tako da razmaci budu duži od šest sati .
- Nastaviti sa čestim dojenjem nakon što beba počne da jede i drugu hranu
Pratite majku nakon otpuštanja iz bolnice
- Upućujte žene na grupe za uzajamnu pomoć majki,patronažnu službu,dečji dispanzer ili ambulante za laktaciju
- Dajte pisane ili usmene savete o dojenju kod kuće.
- Kontaktirajte s majkama kad odu kući da biste saznali kako napreduje dojenje
- Utvrdite gde majke mogu da dobiju pomoć i podršku
- Ukoliko grupa za medjusobnu pomoć majki ne postoji,postarajte se da bude formirana,i budite im na raspolaganju za pomoć i informacije.
Što više sisa, više se mleka proizvodi
Već posle prve-druge nedelje počne da se stvara onoliko mleka koliko beba pojede. Proizvodnja mleka /laktacija/ je stimulisana potražnjom od strane bebe: što više dete sisa, više mleka se proizvodi. Potrebno je i pet-šest nedelja kako bi se dete uobročilo. Ono što je jako važno u ovom periodu je da se bebi daje da pojede svo mleko iz jedne dojke do kraja pa tek onda da se predje na drugu dojku. Na ovaj način beba bolje napreduje a stimuliše se i veće stvaranje mleka.
Istrajnost
Za uspešno dojenje, potrebno je od samog porođaja ispoštovati neka pravila kako bi mleko počelo da se stvara u dovoljnoj količini. Većina majki je zdrava, sposobna da doji i to treba da radi.
Hranjenje treba započeti pola sata nakon rođenja i nikada ne čekati duže od 6 sati. Sisanje je kod zdravog novorođenčeta refleksna radnja, koja se uspostavlja do 32. nedelje trudnoće. To nikako ne znači da se beba rađa „naučena“ ali svakako ima dobru predispoziciju da uz „trening“ nauči dobro da sisa. U početku to ne ide baš sjajno, beba se brzo umori, zasiti, zaspi, ali je potrebna velika istrajnost da se mama i beba naviknu jedno na drugo.
Vitamin B iz kvasca i žitarica pospešuje stvaranje mleka. Ovog vitramina ima i u pivu, pa mame dojilje često piju pivo, ali sa konzumiranjem zdravih žitarica, stvaranje mleka će biti uspešno kao i da koristite pivo. Svakodnevno ispijanje piva tokom dojenja nikako nije preporučljivo, jer pivo sadrži alkohol, koji bebi ne treba. Bolji i zdraviji izvor vitamina B jeste pivski kvasac.
Potrebe za proteinima su povećane, pa je potrebno da dojilja jede meso, ribu, sir, jaja, popiju šolju mleka ili jogurta dnevno više nego inače. Najbolje je da svaki obrok dojilje sadrži voće i/ili povrće, najbolje što manje termički obradjeno, sirovo u obliku salata.
Od masti prepručuju se zdrava ulja: maslinovo ulje i ulje od košpica groždja ili bundeve a dva do tri puta nedeljno treba da pojede ribu zbog razvoja bebinog mozga. Ostale masti treba izbegavati u ishrani.
Pridržavajte se ovih saveta, hranite se zdravo, raznovrsno, uživajte u svojoj bebici i ulozi koju imate. Verujte u sebe da ćete uspeti. I uspećete!