Udoban kutak za bebu: Saveti za pripremu sobe

0

Kutak za bebu! Većina budućih mama u jednom periodu trudnoće oseća potrebu da opremi bebinu sobu, pripremi odeću za svoju bebu i nabavi „sitnice“ neophodne za negu novorođenčeta.

 

Ova priprema pomaže da se stekne osećaj sigurnosti za predstojeći period nakon porođaja.

Spisak neophodnih stvari može značajno olakšati ovaj proces.

Svaka trudnica, u dogovoru sa svojim partnerom i ukućanima, treba da odluči da li će opremiti bebinu sobu pre porođaja ili će čekati da partner ili neki od ukućana obavi pripreme dok mama i beba budu u porodilištu.

Prvi dani nakon porođaja donose ne samo neizmernu sreću, već i manjak slobodnog vremena, umor i iscrpljenost.

Stoga, ranija priprema bebine sobe štedi dragoceno vreme, jer mama tačno zna gde je koja stvar i da li polica stoji na odgovarajućem mestu.

 

Poželjno je da bebina soba bude nežnih pastelnih boja, sa šarenim detaljima koji stimulativno deluju na bebina čula, kao što su tapete sa dečijim motivima ili stikeri za zid. Soba treba da bude svetla, uredna i bez nepotrebnih stvari koje skupljaju prašinu i otežavaju održavanje higijene.

Krevetac ili kolevka, u zavisnosti od veličine prostorije, mogu biti u roditeljskoj spavaćoj sobi ili beba može imati odvojenu sobu. U prvim danima, kada se beba hrani na 3-4 sata (uključujući noć), lakše je imati bebu u blizini zbog čestog ustajanja.

Krevetac
FreePik

 

Krevetac ili kolevka treba da ispunjavaju bezbednosne standarde (razmak između letvica ne veći od 6 cm).

Dušek treba da bude čvrst i u prvim danima podignut na najviši nivo kako bi mama lakše došla do bebe.

- Oglasi -

Takođe, dimenzije dušeka treba da odgovaraju osnovi kreveca kako bi se izbegli prazni prostori.

Proverite da li su svi šrafovi i spojevi zategnuti. Idealno je postaviti krevetac u ugao sobe, daleko od direktne sunčeve svetlosti i prozora, kako beba ne bi bila izložena strujanju vazduha.

Takođe, držite krevetac barem 1-1,5 metar od izvora toplote i strujnih utičnica.

 

Čarobni baldahini mogu izgledati bajkovito, ali su veliki skupljači prašine i zbog toga se ne preporučuju iznad bebinog kreveca.

Posteljinu za krevetac birajte od prirodnih materijala i ne zatvarajte sve četiri strane kreveca ogradicom, kako bi beba imala dovoljan dotok vazduha.

Ne stavljajte stvari preko kreveca jer mogu upasti u krevetac ili preko bebe.

 

Komodica za bebinu garderobu može služiti i kao prostor za povijanje bebe, ako se na nju postavi mekana povijalica. Sve potrebne sitnice za negu bebe, kao što su zaštitne kreme, pelene i garderoba, neka vam budu na dohvat ruke. Nikada ne ostavljajte bebu samu na prostoru za povijanje – uvek neka vam jedna ruka bude na bebinom telu, dok drugom dohvatate potrebne stvari.

Lagana, nežna muzika u bebinoj blizini može stimulativno delovati na bebina čula, dok prigušeno svetlo (lampica u uglu sobe, ne blizu krevetca) može pomoći pri čestom noćnom ustajanju.

Kutak za dojenje, kao što je udobna fotelja ili krevet, treba da bude mesto gde se možete opustiti i posvetiti hranjenju bebe. Poželjno je da ovaj kutak bude u bebinoj ili vašoj zajedničkoj sobi.

Termometar, zakačen na zid blizu krevetca, pomoći će vam da održite idealnu temperaturu u prostoriji.

Nežni kutak neka bude mesto gde će vam biti udobno, prijatno i gde ćete uživati sa vašim detetom svakog dana.

Foto FreePik
Autor/Izvor HaloBeba

- Advertisement -

Komentara
Loading...